הכשרת מנחי הורים בכירים בשיטת רולידר

עמוד ניתוח התנהגות
ניתוח התנהגות – תחום דעת מדעי ומקצוע מבוקש וייחודי
ניתוח התנהגות יישומי (Applied Behavior Analysis) הוא תחום דעת ייחודי במדעי ההתנהגות אשר בוחן את יחסי הגומלין שבין התנהגותו של האדם ובין סביבתו המשמעותית. תחום דעת זה מספק עקרונות, כלים והתערבויות מבוססי מחקר המסייעים בהבנה ובמניעה של בעיות התנהגות ובטיפול בהן, ובפיתוח ולמידה של התנהגויות אשר מאפשרים לפרט לממש את הפוטנציאל הגלום בו.
ייחודיותה של הדיסציפלינה באה לידי ביטוי הן בשיטות המחקר הייחודיות אשר נהוגות בה (שיטות מחקר יחידניות) והן במסגרת החשיבה, העקרונות והמושגים שלה, אשר מכוונים את המחקר והעשייה בתחום.
החל משנות ה-70 של המאה הקודמת, בעקבות התפתחות התחום וביסוס מעמדו בהווה כתחום דעת עצמאי, נפתחו ברחבי העולם, ובעיקר בארצות הברית, עשרות תוכניות לימוד לתואר שני ולדוקטורט בניתוח התנהגות. תחומי הלמידה והמחקר בדיסציפלינה מדעית זו נשענים על תוצאותיהם של מחקרים רבים שנערכו במאה האחרונה בתחומים של פסיכולוגיה ניסויית ויישומית, אשר מדווחים באופן שוטף ביותר מ-20 כתבי עת מדעיים בעולם. כמו כן, מחקרים רבים והתפתחויות בתחום המקצועי מוצגים מידי שנה בכנסים המקצועיים הרבים שמתקיימים בארץ ובעולם.
מקצוע ניתוח התנהגות נמצא היום בחזית המקצועות הטיפוליים בעולם, מוסדר בחוק ומוכר על ידי חברות הביטוח וקופות החולים במדינות רבות בארצות הברית ובאירופה. גם בישראל החל משרד הבריאות בתהליך הסדרת המקצוע בחוק מתוך הכרה בחשיבות הקביעה של סטנדרטים טיפוליים ומקצועיים ברמה גבוהה, כמקובל בשאר המדינות בעולם המערבי.
מקצוע ייחודי
ניתוח התנהגות יישומי הוא לא רק תחום דעת אלא גם מקצוע ייחודי בתחום המקצועות החינוכיים-טיפוליים. מקצוע זה תופס תאוצה בשנים האחרונות בתחומים שונים:
טיפול בילדים בעלי הפרעות התנהגות מורכבות ועיכובים התפתחותיים
ייעוץ למשפחות ולהורים לילדים עם קשיי התנהגות ותפקוד
טיפול בקשיי התנהגות ולמידה של ילדים במערכת החינוך
מנתחי התנהגות מוסמכים מיומנים בהבנת הקשר שבין הפרעות התנהגות ותפקוד לבין הסביבה האנושית המשמעותית שאיתה בה הילד במגע במהלך תהליך התפתחותו וגידולו. מנתחי ההתנהגות מנצלים את ההבנה הייחודית הזו ליישום התערבויות טיפוליות, שעיקרן הדרכת הסביבה המשמעותית של הילדים:
להבנה נכונה של הסיבות לקשיי ההתנהגות
לתגובה נכונה כשהילדים מפגינים קשיי התנהגות
לטיפוח ולהעצמת התנהגויות של איפוק, שליטה עצמית, שיתוף פעולה, למידה והתנהגות מכבדת
להבטחה שהילדים ימצו את הפוטנציאל הגלום בהם ולעודד אותם לכך
להבטחת יחסים מכבדים ונעימים במשפחה
להתמודדות עם התנהגויות מאתגרות
אחת הסיבות לכך שניתוח ההתנהגות היישומי הפך למקצוע משמעותי ומוביל היא המהפכה שהתחוללה בעקבות המתודות הטיפוליות שאותן מיישמים מנתחי ההתנהגות בעבודה עם ילדים שאובחנו על הרצף האוטיסטי (ASD) ועם ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז (ADHD, ADD). ניתוח ההתנהגות מצליח להפיק תוצאות טיפוליות מצוינות עם ילדים אלה וקרוב ל-50% מהילדים שמאובחנים בגיל שנתיים ומטופלים באמצעות ניתוח התנהגות מראים שיפור משמעותי בהתנהגותם, בתפקודם ובהשתלבותם בחברה, עד כדי השתלבות במערכות חינוך רגילות בגילאי 6 ו-7.
מטרת תוכניות ההתערבות שמובילים מנתחי התנהגות היא להוביל את הילד לשינוי חיובי ולתפקוד תקין מבחינה התנהגותית, חברתית ולימודית להדגיש את המשפט הזה בזמן עיצוב העמוד
ההכשרה

בישראל פועלים היום כמה מוסדות אקדמיים אשר קיבלו את אישורה של הלשכה הבינלאומית למנתחי התנהגות להפעיל תכניות לימודים להכשרת מנתחי התנהגות. בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת גובשו כל התובנות, הממצאים המחקריים והפרוטוקולים הטיפוליים למקצוע ייחודי אשר העיסוק בו מחייב:
רקע אקדמי מובהק בניתוח התנהגות
מעבר מבחני הסמכה ורישיון של ארגון מנתחי ההתנהגות הבינלאומי (BACB- Behavior Analysis Certification Board), אשר הציב סטנדרטים ברורים לפרופסיה
תוכניות הלימודים שמוצעות בארץ מיועדות לאקדמאים בעלי תואר ראשון ומעלה, וכוללות גם לימודים עיוניים בהיקף נרחב וגם התנסות מעשית בהנחיה מקצועית צמודה ושוטפת בהיקף של מאות שעות עבודה קלינית.
במהלך הכשרתם העיונית והמעשית מקבלים מנתחי ההתנהגות כלים המאפשרים להם לבחון את הצרכים הספציפיים של כל ילד, מתוך הבנה שכל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל התנהגויות הייחודיות לו, ובהתאם לכך לבנות תוכנית טיפולית מותאמת אישית.
בוגרים שמסיימים בהצלחה את תוכנית הלימודים האינטנסיבית זכאים לגשת למבחני ההסמכה הבינלאומיים כדי לקבל הסמכה בניתוח התנהגות ורישיון לעסוק במקצוע. לאחר מכן, שימור ההסמכה דורש לימודי המשך ועדכון מקצועי שבאים לידי ביטוי בהשתתפות בכנסים, בימי עיון ובהשתלמויות, בפרסום מחקרים או מאמרים בתחום ובהעברת הרצאות בתחום. דרישות אלו נועדו להבטיח שכל מי שהוסמך לעסוק בניתוח התנהגות יבוא במגע רציף עם הספרות המחקרית בתחום ובכך ישמור על רמת הידע העדכנית ביותר.

ארגוני מנתחי התנהגות
הארגון הישראלי למנתחי התנהגות מוסמכים
ABAI

BACB