הילדים של היום הם לא הילדים של פעם… איך חיים עם מסכים באיזון

מה היא הדרך הנכונה להתמודדות עם מסכים ואיך אפשר ליצור איזון בחיי הילדים? הנה כמה כללים שיעזרו לכם לפעול נכון בעולם המסכים.

אפתח בנתון מעט מבהיל: ממוצע שעות המסך השבועי של ילדים בישראל הוא 26 שעות. כלומר, הילדים שלנו מבלים יותר מיממה מול המסכים במהלכו של שבוע אחד. בעידן הטכנולוגי של היום, הילדים שלנו גדלים עם מסכים כבר מגיל מאוד צעיר והילדות שלהם שונה מאוד מהילדות שהייתה לנו. אם כן, מה היא הדרך הנכונה להתמודדות עם מסכים ואיך אפשר ליצור איזון בחיי הילדים? הנה כמה כללים שיעזרו לכם לפעול נכון בעולם המסכים.

1. עד גיל שלוש – אל תחשפו את הילדים למסכים אלא אם אתם עושים איתם פעילות משותפת. שנותיהם הראשונות של הילדים הן חלון הזדמנות נדיר להתפתחות שפתית ותקשורתית, ומוחם של הילדים הצעירים הוא קרקע פורייה לרכישת יכולות של תקשורת בינאישית. לפי מחקרים, עיסוק פסיבי של יותר מ-10 דקות ביום בלבד פוגע בהתפתחות זו.

2. הגבילו מסכים בכל גיל – בגילאים שלוש עד שש אפשרו לילדים לבלות מול המסך למשך כ-45 דקות ביום וחלקו את הזמן לשתי מנות; בגילאים שש עד 12 אפשרו לילדים להיחשף למסכים למשך שעה וחצי לכל היותר, וגם הפעם חלקו את הזמן לשתי מנות; מגיל 12 ומעלה אפשרו לילדים להקדיש לא יותר משעתיים מזמנם למסכים וכן, גם בגיל זה חלקו את הזמן לשתי מנות.

זמנים אלה אינם כוללים מסכים לצורכי למידה. באופן כללי, מומלץ שהילדים לא יבלו יותר מ-15% משעות הערות שלהם מול מסכים.

3. אל תכניסו מסכים לחדרי הילדים – אפשרו שימוש במסכים רק בחללים הציבוריים בבית ואל תניחו לילדים לשבת מול הטאבלט, הטלוויזיה או המחשב בחדרם.

4. הנחילו רוטינות קבועות – קבעו רוטינות בסיסיות של התעוררות בשעה הנכונה, שכיבה לישון בשעה ראויה ומילוי משימות לימודיות בזמן קבוע. כעת, שלבו את הבילוי מול המסך בתוך הרוטינה הקבועה כך שתהיה לו שעה יומית ידועה מראש, בדיוק כמו זמני ארוחות או שעת השינה.

5. אל תאפשרו אכילה מול מסך – ילדים שאוכלים מול המסך מתחילים ליצור התניה כך שבכל פעם שהם יתיישבו מול מסך יתעורר בהם הרצון לאכול. חיסרון נוסף של אכילה מול מסך הוא שהילדים לא מתרכזים באכילה, לא קשובים לרמת הרעב או השובע של גופם ונוטים לאכול כמויות שאינן תואמות את הצרכים שלהם.

6. גם בעת בילוי עם חברים, הגבילו שעות מסך – קבעו שכשחברים באים לבקר, כל אחד מהילדים רשאי לבלות כחצי שעה מול המסך בתנאי שהילדים משחקים יחד, בין אם במסך אחד או בשני מסכים שונים. בתום חצי השעה, הורידו את המסך על המסך.

7. תרגלו תקשורת בינאישית – הקפידו על ארוחות משפחתיות משותפות כדי שלילדים תהיה הזדמנות להיות מעורבים בשיח ולתרגל תקשורת פנים מול פנים. כמובן שכך גם תוכלו ליהנות מזמן איכות יחד.

8. טלוויזיה – המעיטו את הצפייה עד גיל שלוש; הגבילו את שעות הצפייה ל-20% לכל היותר מסך כל שעות הערות של הילדים; סכמו מראש על התוכניות המתאימות ועל משך הצפייה בהן; התנו את הצפייה בהשלמת מטלות שנמצאות תחת אחריותם של הילדים; הציעו לילדים תעסוקה חלופית ועזרו להם לגלות פעילויות אחרות מלבד הצפייה בטלוויזיה; ולבסוף – היו נחושים וחזקים ואל תחששו לאכוף את ההחלטות שנקבעו.

9. החמיאו לילדים על שיתוף, על התנהגות אחראית ועל שימוש מידתי במסכים.

ילדים עם גישה לאינטרנט ולאפליקציות הודעות

1. הסבירו – הושיבו את הילדים לשיחה והסבירו להם על הסיכונים הטמונים ברשת; הגדירו את ציפיותיכם מהתנהגותם במצבים שונים שבהם הם נחשפים לסכנות או להצקות כשהם משתמשים במסכים, או כשהם עדים לכך שילדים אחרים נמצאים בסכנה או סובלים מהצקות; התעניינו במעשיהם ברשת ועודדו אותם לשתף אתכם.

2. אל תניחו להם להסתיר – אם אתם מבחינים בכך שילדיכם מסתירים מכם את עיסוקיהם במסכים, אל תוותרו. זוהי לא רק זכותכם אלא חובתכם לדעת מה הם עושים ועם מי הם מתרועעים, בין אם במציאות או במרחב הווירטואלי. במקרה שהילדים עומדים בסירובם ואינם משתפים אתכם, קחו מהם את המכשיר או נתקו את החיבור שלו לאינטרנט.

3. נאה דורש נאה מקיים – הקפידו שגם אתם עושים שימוש מידתי ברשת וקבעו לעצמכם זמנים שבהם אינכם משתמשים במסכים.

4. התקינו תוכנות סינון – הגבילו גלישה לאתרים מסוימים וחסמו תכנים בעייתיים, אבל אל תתייחסו לתוכנות אלה כחלופה לנוכחות שלכם. הישארו מעורבים בחיי הילדים.

מתי לקנות לילדים טלפון סלולרי?

הורים רבים מתלבטים בשאלה מהו הגיל המתאים לקניית טלפון סלולרי אישי, בייחוד כאשר ילדים רבים מקבלים זאת מהוריהם בגילאים צעירים יחסית ואז נוצר מצב של לחץ חברתי או רצון להיות כמו כולם. עם זאת, עד כיתה ו׳ לא מומלץ שיהיו לילדים טלפונים חכמים משלהם מפני שעד גיל זה הם עדיין אינם מסוגלים להתמודד עם כל האתגרים שטלפון כזה מביא איתו.

חלופה ראויה יכולה להיות טלפון משפחתי – טלפון שיוגדר כשייך למשפחה וישמש את הילדים הצעירים בהתאם ללוח הזמנים שנקבע ולפי הצורך, למשל כשהם הולכים לחוג הם יכולים לקחת איתם את הטלפון.

האם יש הבדל בין סוגי המסכים שאליהם נחשפים הילדים?

אכן כן. המסך הראשון שאותו מומלץ לאפשר הוא מחשב או טאבלט, בעיקר מפני שאין בו אפליקציות כמו ווטסאפ שעלולות לחשוף אותם למסרים שאינם הולמים את גילם. לכן, מסכים אלה דומים יותר לקריאה בספר או לצפייה בסרט.